Można kodować w Notatniku? Można! Tylko po co? Można kodować w najdroższym IDE na rynku? Można! Tylko po co, skoro w 95% nie wykorzystujesz jego możliwości? Można zbudować sobie IDE pod siebie? Można! I dziś opowiem Wam jak to zrobić przy pomocy VSCode.

Jesteś tak dobry jak...

Powoli kończy się mundial w Rosji. Polacy niestety odpadli po trzech meczach fazy grupowej. Słyszałem wtedy wiele komentarzy w stylu:

Jesteś tak dobry jak twój ostatni mecz

Postanowiłem sparafrazować to powiedzenie w kontekście programisty i wyszło mi, że:

Jesteś tak dobry jak narzędzia, z których korzystasz...

Coś mi tu nie pasowało, bo w sumie możesz korzystać z topowych, najdroższych narzędzi na rynku, a nadal być kiepskim programistą...koniec końców wyszło, że:

Jesteś tak dobry, jak Twój poziom ogarnięcia narzędzi, z jakich korzystasz.

Zgadzacie się z tym?

Jako programiści jesteśmy rzemieślnikami. Naszym dziełem jest kod. Wychodzi spod naszych palców niczym przepiękne dźwięki wydawane przez trącanie strun w gitarze. I tak jak gitarzysta "💩" by zrobił bez gitary ;), tak my - programiści, nie moglibyśmy programować bez narzędzi takich jak np. IDE (Integrated Development Environment). Umówmy się - pisanie w notatniku jest dla hardcorów ;) Im lepiej posługujemy się tymi narzędziami tym lepszymi rzemieślnikami jesteśmy.

Mój pierwszy IDE

Kiedy w 2012 roku zaczynałem swoją komercyjną przygodę z programowaniem, moim pierwszym IDE był NetBeans. Używałem go na studiach przy pisaniu programów na zaliczenia w Javie. Dodatkowo kodowałem w nim moje pierwsze strony w PHP. JavaScript wtedy był dla mnie czarną magią. Po przyjściu na staż do Samsunga przerzuciłem się na Aptanę. Uznałem, że lepiej będzie używać tego co wszyscy - jeśli będę miał z czymś problem to na pewno ktoś mi pomoże. Mijały miesiące, a na rynek wkroczył nowy gracz - WebStorm od JetBrains. Jeden kumpel się na niego przerzucił, potem drugi, trzeci...ok to i ja spróbuję - pomyślałem. Tym bardziej, że pracodawca fundował licencję, która na tamte czasy do tanich nie należała. Dodatkowym impulsem do przesiadki na WebStorma był plugin, napisany przez mojego kolegę z zespołu - Artura Barcickiego. Plugin ten wyświetlał logi z aplikacji, którą wysyłaliśmy zdalnie na telewizor. Pisaliśmy wtedy aplikacje na platformę SmartTV i taki logger był niesamowicie przydatny. Żadne inne IDE (poza Samsungowym tworem, bazującym na Eclipse) nie miało takiego loggera. Dawało to mega boost do produktywności.

Co jeszcze urzekło mnie w Webstormie czego nie miał NetBeans i Aptana? Nie wiem...może ten double-shift, który przeszukiwał cały projekt pod kątem wpisanej nazwy? Może to, że dobrze rozwiązywał ścieżki podane dla requirejs i po kliknięciu na ścieżkę z CRTL'em przenosił mnie do wybranego pliku? Może to, że łatwo integrował się z narzędzami typu JSLint i JSHint, poświetlając od razu w kodzie wszelkie naruszenia reguł. Co więcej? Wtedy nic więcej do szczęścia nie było mi potrzebne.

Po przejściu do Egnyte przetesowałem jeszcze kilka funkcji WebStorma, z których korzystałem sporadycznie. Były to między innymi:

 • integracja z JIRĄ i logowanie czasu pracy spędzonego w edytorze,
 • RUN - czyli odpalanie testów poprzez kliknięcie na zieloną strzałkę przy teście

W sumie to z tej drugiej opcji dosyć często korzystałem ;) ...

A może by tak spróbować czegoś nowego?

Wszystkie te funkcje, z których korzystałem, to tylko wierzchołek góry lodowej...tylko ułamek, tego co potrafi WebStorm. W życiu nie użyłem integracji z VCS (git, svn)...a podobno pięknie podświetla diffy ;). Nigdy nie skorzystałem z odpalania skryptów npm czy yarn z poziomu IDE. Pomijając fakt, że o wielu innych funkcjach pewnie nawet nie mam pojęcia...

Pomyślałem - po co płacić za coś, czego nie wykorzystuję? Co mogę z tym faktem zrobić? Odpowiedzi nasunęły się dwie:

 • stać się lepszym ekspertem od WebStorma i zacząć korzystać ze wszystkich jego dobrodziejstw,
 • spróbować czegoś nowego, najlepiej darmowego i zacząć na nowo

Wiele dobrych opinii czytałem ostatnio na temat VSCode od Microsoftu. Postanowiłem dać mu szansę i przez miesiąc pisać w nim kod. I wiecie co? Nie zawiodłem się!

🔥 fast!

Największą zaletą, jaką zauważyłem przy korzystaniu z VSCode, była niespotykana wręcz lekkość w działaniu. Za każdym razem, kiedy pracowałem w WebStormie nad dużym projektem, z wentylatora wydobywał się nieznośny szum. Spowodowane było to indexowaniem plików, które WebStorm przeprowadza, żeby "pracowało się lepiej". W ogóle produkt od JetBrains, z każdym kolejnym wydaniem, wydaje mi się coraz bardziej "ociężały". Może to tylko mylne wrażenie. Zupełnie inaczej było gdy odpaliłem produkt Microsoftu.

Na starcie VSCode dostajemy dość ubogi edytor. Próżno w nim szukać integracji z JIRĄ, runnera do testów i innych bajerów. By default mamy tu podświetlanie składni JS, TypeScript, debugger i nakładkę do GIT'a. To wszystko. Tylko tyle i aż tyle. Resztę należy sobie doinstalować samemu, poprzez system rozszerzeń. Wtyczek jest mnóstwo...z resztą wejdźcie na stronę https://marketplace.visualstudio.com/vscode i zobaczcie sami.

Żeby być fair wobec WebStorma, należy tu nadmienić, że on także ma możlwość rozbudowy poprzez wiele pluginów instalowanych z poziomu IDE. Niestety nie da się go okroić z "niepotrzebnych" funkcji, z których nie używamy.

Haj$ 💵 Haj$ baby

Drugim plusem jest cena...a raczej jej brak :) VSCode jest darmowy. Za WebStorma musimy zapłacić w formie abonamentu (miesięcznego bądź rocznego). A jak mówi stara dobra reklama proszku do prania - skoro nie widać różnicy to po co przepłacać? ;)

VSCode jak Webstorm

Dałem szansę produktowi od Microsoftu. Opłacało się, ale nie obyło się bez dodatkowej konfiguracji i wtyczek. Zobaczcie jak poradziłem sobie z dostosowaniem VSCode tak, aby spełniał moje przyzwyczajenia z WebStorma.

Webpack alias / path resolver

Tak jak wspomniałem na początku, wielkim plusem przy używaniu WebStorma jest fakt, że po kliknięciu na importowaną ścieżkę modułu zostajemy przeniesieni do wybranego pliku. Działa to też znakomicie z webpackiem, w którym mamy zdefiniowane aliasy.

Załóżmy, że nasza struktura projektu wygląda następująco:

/components
--/Button
--/Link
/features
--/SomeModule
----/SomeSubModule
------/redux
------/view
-------/SpecificComponentForModule
---------/Component.jsx
webpack.config.js

I chcemy teraz w naszym, specyficznym dla modułu, komponencie użyć generycznego Buttona z folderu components.

Można to zrobić na dwa sposoby:

 1. Relative path:
import Button from "../../../../components/Button";
 1. Alias w webpacku:
//webpack config
...
resolve: {
 alias: {
  components: path.join(__dirname, "components")
 }
}
...

// Component.jsx
import Button from "components/Button";

WebStorm sam ogarnie, że mamy konfigurację webpacka i na jej podstawie będzie rozwiązywał ścieżki do pliku. Kliknięcie z CRTL/CMD na ścieżce spowoduje otworzenie docelowego pliku. Nie musimy nic konfigurować.

WS-path

Jeśli chodzi o VSCode to pierwsza opcja zadziała bez problemu. Druga niestety nie 😢. Aby to naprawić należy dodać do projektu plik o nazwie jsconfig.json. W nim deklarujemy ustawienia naszego projektu pod kątem JS'a:

Zawartość pliku jsconfig.json

{
  "compilerOptions": {
    "target": "es2018",
    "jsx": "react",
    "allowSyntheticDefaultImports": true,
    "moduleResolution": "node",
    "baseUrl": ".",
    "paths": {
      "components/*": ["./components/*"],
    }
 },
 "exclude": ["node_modules", "target"]
}

W kontekście rozwiązywania ścieżek, najważniejsze są dla nas pola:

 • baseUrl ustawia ścieżkę bazową,
 • paths, w którym ustawiamy nasz mapping,
 • jsx - bez tego nie zadziała nam przeniesienie do plików .jsx,
 • moduleResolution - bez tego nie zadziała nam opcja przeniesienia bezpośrednio do pliku index jeśli wskażemy folder import B from "components/Button"

Od teraz po kliknięciu z klawiszem CRTL/CMD w importowaną ścieżkę zostaniemy automatycznie przeniesieni do docelowego pliku.

VSC-path

Autoclose + autorename tags

Super opcją w WebStormie, którą dostajemy bez dodatkowych pluginów czy konfiguracji, jest automatyczne zamykanie i zmiana nazw tagów. Rzecz bardzo przydatna jeśli edytujecie HTML'a albo pracujecie z Reactem i składnią JSX.

tags-1

Niestety VSCode nie daje nam od razu takiej funkcjonalności :(
[UPDATE] W wersji 1.26 dostaliśmy autoclose tag ! 👏

Aby sobie z tym poradzić należy zainstalować dwa pluginy:

Od tej pory wszystko powinno śmigać jak należy :)

tags-vs

styled-components

Od niedawna zacząłem stylować aplikację przy pomocy css-in-js. Co prawda używam do tego biblioteki emotion.sh zamiast styled-components. Natomiast podejście z wykorzystaniem string-templates jest w obu takie samo. Fakt ten możemy wykorzystać przy podświetlaniu składni, czy auto-uzupełnianiu.

Oba IDE, zarówno WebStorm jak i VSCode, nie wspierają "by default" kolorowania składni ani auto-uzupełniania. Natomiast do obu możemy znaleźć pluginy, które ułatwiają nam codzienną pracę przy pisaniu kodu css-in-js.

Po zainstalowaniu pluginów wszystko działa jak ta lala :)

Screen-Shot-2018-07-08-at-14.53.24

ESlint

Integracja z ESLintem, też wymaga dodatkowego plugina vscode-es-lint. Tyle, że po instalacji nie musimy niczego konfigurować :) Wykryte problemy wyświetlane są automatycznie. Dodatkowo mamy możliwość skonfigurowania automatycznego naprawiania problemów przy zapisywaniu plików. Wystarczy dodać linijkę "eslint.autoFixOnSave": true, do pliku konfiguracyjnego :)

Swoją drogą ustawienia VSCode trzymane są na zasadzie pliku json więc możecie w każdej chwili wyeksportować je gdzieś i zapisać w razie "w" ;)

Screen-Shot-2018-07-08-at-14.38.32

Theme

Nie ukrywam, że jestem wielkim fanem skórki "Dracula", którą w WebStormie możemy wybrać na "dzień dobry". Na szczęście ktoś już stworzył taką samą skórkę dla VSCode i udostępnił w ramach łatwo instalowalnej wtyczki dracula-theme :)

Keyboard shortcuts

Przy przesiadce z WebStorma na VSCode musiałem nauczyć się kilku nowych, bardzo przydatnych skrótów klawiszowych:

 • CMD + SHIFT + P - otwiera Command Pallete
 • CMD + P - otwiera File Search, który szuka także np. po skróconych nazwach folderów
 • CMD + B - toggle sidebar
 • CMD + J - toggle bottom-bar (terminal/problems)
 • CRTL + SHIFT + ~ - otwiera terminal
 • CMD + SHIFT + E - otwiera explorera
 • CMD + SHIFT + X - otwiera okno z pluginami

Ze starych skrótów został mi:

 • CMD + SHIFT + F - otwiera search panel

Dodatkowo musiałem zmienić kilka ze swoich przyzwyczajeń ;)

 • ALT + SHIFT + ARROW_DOWN - duplikacja linii (zamiast CMD + D)
 • CMD + SHIFT + L - zaznacza wszystkie wystąpienia obecnego "zaznaczenia" + stawia multikursor, aby od razu edytować wiele miejsc na raz.

Dodatkowe pluginy

Na razie jestem na etapie poznawania całego ekosystemu VSCode, ale jest jest jeden plugin, który mogę polecić z ręką na sercu git-lense.

Posiada on bardzo dużo opcji konfiguracyjnych. Świetnie pokazuje diffy, historię i blame :) To ostatnie może być wyświetlane wg. aktualnej pozycji kursora!

VSC-git

Jeśli używacie VSCode i znacie jeszcze jakieś fajne wtyczki dajcie znać w komentarzach - chętnie je przetestuję :)

Podsumowanie

Z VSCode korzystam od miesiąca. Muszę przyznać, że bardzo wygodnie mi się pracuje z tym IDE. Jego największą zaletą w porównaniu do WebStorma jest jego "lekkość" i konfigurowalność.

Jeśli nie jesteście przekonani to zobaczcie sobie prezentację, która natchnęła mnie do tej przesiadki :)