Święta za pasem. Pierniki w piekarniku. Karp w wannie jeszcze pływa. Nowy rok tuż za rogiem. To czas na wszelakiego rodzaju podsumowania i wyznaczenie sobie planu na nadchodzący 2019 rok.

Jestę blogerę

"Jak to mówią "Nowy rok - nowy Ty, nowe możliwości" ...sratatata..." tak zacząłem pierwszy wpis na tym blogu. I pomimo tego, że ostatnio trochę mniej się tu dzieje to całościowo jestem bardzo dumny z postępów jakie uczyniłem. To, że blog przetrwał cały rok i ma więcej niż dwa wpisy uznać można w moim przypadku za sukces. Jest to moje trzecie podejście do blogowania i na razie się sprawdza. Co więcej - udało mi się nawiązać współpracę z portalem justjoin.it, dzięki czemu mogłem trafić do szerszego grona odbiorców. Przede mną jeszcze mnóstwo pracy. Jakoś nigdy nie byłem polonistą. Zdaję sobie sprawę, że popełniam mnóstwo błędów. Że nadużywam wielokropka...wiadomo...No i te z-angielszczone nazwy zakończone apostrofem. Już dostałem za to po uszach :) Dziękuję! - za każdą konstruktywną krytykę bo sprawia, że staję się coraz lepszy w tym co robię. Taką mam przynajmniej nadzieję.

W przyszłym roku chciałbym pisać częściej i bardziej regularnie. Chodzi mi po głowie kilka pomysłów na całą serię postów. Mam też mały plan jak to osiągnąć. Zobaczymy. Chciałbym zmienić też trochę formę learning loga - z tygodniowego na miesięczny, bądź kwartalny - nie wiem - muszę jeszcze nad tym pomyśleć. Sama lista rzeczy, których się nauczyłem przez ostatni tydzień nie jest problemem. Ale chciałbym do każdej z nich dopisać małe uzasadnienie, czy krótką historię. To wydłuża znacznie czas na napisanie takiego wpisu, a z tym czasem u mnie ostatnio krucho.

Knowledge Sharing

Dzielenie się wiedzą jest SUPER! W tym roku bardzo fajnym osiągnięciem było dla mnie zostanie wykładowcą w Coders Lab. Praca z ludźmi, którzy dopiero wchodzą w ten świat programowania. Pomaganie im, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem -sprawia mi to wszystko ogromną radość i satysfakcję. Później, kiedy przeglądam CVki, które spływają do nas (Egnyte), i widzę znajome twarze - od razu pojawia się uśmiech i duma - super, w jakimś stopniu pomogłem tej osobie wejść w ten świat.

Poza wykładaniem w Coders Lab udało mi się wystąpić w roli prelegenta na meet.js. Moja pierwsza duża konfa w tej roli. Wielki stres ale też duma i ekscytacja. Myślę, że w przyszłym roku też chciałbym gdzieś wystąpić. Lokalnie? - na pewno meet.js Poznań! Globalnie? Być może :) - ale do tego muszę jeszcze podszlifować angielski w warunkach wysokiego stresu i oświetlenia scenicznego :) Jeśli nie widzieliście nagrania to zapraszam gorąco :)

Kurs video

Moim głównym celem na przyszły rok w kategorii dzielenia się wiedzą jest nagranie kursu video. Jeszcze do końca nie wiem czy będzie to kurs czysto "JavaScript od podstaw" czy "JS dla zaawansowanych", a może coś związanego z wybranym frameworkiem (React/Cypress.io). Na pewno chciałbym coś takiego nagrać i opublikować gdzieś za free na jakimś youtube/whatever. W zależności od przyjęcia/odzewu podjąłbym dalszą decyzję na temat czy idę w to całościowo czy też nie. Kręci mnie nagrywanie filmów, montaż itp. A jeśli do tego można się podzielić swoim doświadczeniem i wiedzą to czemu nie! Na start odrzuciłbym współpracę z wszelakiego rodzaju portalami oferującymi kursy. Nie chodzi mi tu o dodatkowy zarobek. Na to przyjdzie czas jak okaże się, że mój głos nie zanudza widzów i wyciągają oni maksimum z tego, czego spodziewali się po opisie kursu.

Więcej...więcej...więcej książek!

W tym roku dużo mniej czytałem. Zwłaszcza książek o tematyce około-programistycznej. Zrobiłem za to duże zakupy i na moją półkę trafiło sporo pozycji "na później". Cel na ten rok? 12 książek - po jednej na każdy miesiąc. Przy każdej z nich chciałbym robić notatki aby później skleić z tego jakąś mini-recenzję bądź spis wrażeń na blogu. Niektóre z książek, takie jak "Software Craftsman" czy "Mistrz czystego kodu" zamierzam przeczytać raz jeszcze aby porównać swoje podejście do programowania sprzed kilku lat i dzisiaj.

Scrum-kit

Kolejnym celem jest napisanie ("w końcu") aplikacji pomagającej w codziennych przygodach ze Scrumem. Pomysł ten chodzi mi po głowie już od kilkunastu miesięcy. Cały czas ewoluuje, zmienia swoje wymagania, target, designy itp. W tym roku chciałbym to sfinalizować i podjąć konkretne kroki w celu implementacji. Kto wie - może uda się to nawet sprzedać? Zobaczymy. Na pewno całą przygodę chciałbym opisać krok po kroku na blogu. Taka aplikacja to też świetny podkład do video kursu. Dwie pieczenie na jednym ogniu? Czemu nie!

Java tylko bez script

Żeby napisać taką aplikację trzeba też coś liznąć na backendzie. W związku z tym kolejny cel - Java. Tak wiem...wystarczy pozbyć się skryptowego myślenia i będzie Java z JavaScript ;) A dlaczego nie node.js !? - ktoś może zapytać. Otóż Java używana jest szeroko w Egnyte. A "przeobrażenie" się w fullstacka na pewno nie zaszkodzi. Może co najwyżej polepszyć moją pozycję w firmie oraz generalnie na rynku IT. Podstawy już mam, teraz chodzi o napisanie czegoś większego, ogarnięcie np. Springa i tego co obecnie jest na topie ;) Zobaczymy jak i czy w ogóle to wyjdzie.

Vue mue dzikie węże

Ale nie samą Javą człowiek żyje. Na froncie też nie chciałbym zostać w tyle. Celem frontendowym na przyszły rok jest nauka + projekt w Vue.js. Wiadomo React rządzi, Angular rządzi w korpo, ale Vue.js namiesza jeszcze na rynku coś mi się wydaje. Trendy na npm-ie i we wszelakiej maści ankietach mówią jasno: Vue.js wyłania się jako game-changer w najbliższym czasie. A może by tak Java + Vue w tej mojej apce? Kto wie :) I do tego kurs video...cztery pieczenie na jednym ogniu :)


Podsumowując cele na 2019:

  • Kurs video
  • 12 książek około-programistycznych + recenzje / spis wrażeń
  • Aplikacja scrum-kit
  • Java (fullstack)
  • Vue.js

Trzymajcie kciuki, za rok spotykamy się tu znowu, żeby sprawdzić co z tego udało się zrealizować.

Tymczasem życzę wszystkim Wesołych Świąt i szczęśliwego nowego roku! :) Do zobaczenia w 2019!